Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

Wynalezienie pisma można uznać jako najważniejszy wynalazek ludzkości. Przelanie swoich myśli lub słów na coś stałego pozwoliło rozwinąć cywilizacje. Na początku były to proste rysunki na ścianach jaskiń, następni pojawiło się pismo klinowe, hieroglify, w międzyczasie wynaleziono papier i to na nich zaczęto zapisywać informacje aż w końcu zaczęliśmy pisać piórem. Jednak na tym się nie skończyło, a nauka poszła jeszcze dalej. Gęsie pióro zostało zastąpione piórem wiecznym, a ono również powoli zaczyna odchodzić do lamusa wypychane przez znacznie tańsze i łatwiejsze w obsłudze długopisy. I właśnie w tym momencie pojawia się Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem.

Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem obchodzimy 12 lutego, czyli w rocznicę wynalezienia w 1884 roku przez Lewisa Edsona Watermana wiecznego pióra, obywa się w ramach Kampanii Pisania Piórem, organizowanej przez Fundację Polska Przedsiębiorcza i markę piór Parker. Święto to po raz pierwszy było obchodzone względnie niedawno, bo w 2011 roku. Pisanie piórem wymaga więcej uwagi co przekłada się na wyraźniejsze litery i bardziej estetyczne pismo. Problem niechlujnego pisma, który zwykle jest powodem częstszego używania długopisu zaczyna się już w latach szkolnych. Nauczyciele nie potrafią odczytać notatek swoich uczniów, a i uczniowie niejednokrotnie głowią się nad swoimi własnymi pracami zastanawiając się co tam napisali. Dlatego mimo wszystko warto pisać piórem.

Światowy Dzień Pisania Piórem jest dla wielu okazją dla poćwiczenia kaligraficznego pisma. Tego dnia są organizowane warsztaty poświęcone właśnie temu zajęciu. Mimo tego, że kaligrafia jest niezwykle trudna chętnych jest wielu. 

                                                                                                               Anna Czarnecka





Komentarze

Prześlij komentarz